DLA RODZICÓW


Drodzy Rodzice!

Jeżeli Państwa dziecko zwróciło się z prośbą o umożliwienie wstąpienia w szeregi Jednostki Strzeleckiej 2013 im. Jana Piwnika "Ponurego" w Ostrowcu Świętokrzyskim to bardzo prosimy o zapoznanie się z niniejszym artykułem. Mamy nadzieję, że jego treść pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących naszej działalności i ewentualnego uczestniczenia Państwa pociechy w naszych zajęciach.

Jesteśmy częścią ogólnopolskiego stowarzyszenia Związek Strzelecki "Strzelec" Organizacja Społeczno-Wychowawcza, kontynuatora tradycji międzywojennego Strzelca, którego korzenie sięgają 1910 roku oraz gdzie założycielem i Komendantem był pierwszy Marszałek Polski - Józef Piłsudski. Nasza jednostka zaś istniała w okresie międzywojennym i została reaktywowana w 1991 roku, czyli praktycznie od początku funkcjonowania Związku po II wojnie światowej. Jest to organizacja młodzieżowa działająca pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej (jako organizacja paramilitarna oraz jedyna w kraju mająca uregulowany stosunek odnośnie noszenia munduru wojskowego) oraz przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej (ze względu na charakter wychowawczo-pedagogiczny).

Do naszych głównych celów zaliczamy kształtowanie postawy patriotycznej, pogłębianie wiedzy związanej nie tylko z wojskiem i militariami, ale również propagowanie wśród młodzieży wartościowych, a jednocześnie aktywnych form spędzania wolnego czasu. Cele te realizujemy w postaci zbiórek, które są podstawową formą zdobywania wiedzy i umiejętności. Prowadzimy cotygodniowe popołudniowe zajęcia teoretyczne.
Zajęcia obejmują:
- musztrę
- obsługę broni
- sprzęt wojskowy
- taktykę zieloną i czarną
- sposoby komunikacji werbalnej i niewerbalnej na dużą i małą odległość, takie jak np. alfabet Morse'a.

Wiedza przekazana przez instruktorów jest wykorzystywana podczas zajęć praktycznych pod okiem doświadczonej i wykwalifikowanej kadry strzeleckiej.
Strzelcy mają możliwość zapoznania się z:
- survivalem (szkołą przetrwania w różnych warunkach)
- technikami skutecznej samoobrony
- orientacją w terenie
- pierwszą pomocą.

"Strzelec" jest organizacją o podłożu historycznym, ale przywiązujemy również wiele uwagi do szeroko rozumianego wychowania obywatelskiego, dlatego też jesteśmy zobowiązani prowadzić zajęcia z zakresu:
- historii Polski
- szczegółowej geografii naszej "małej ojczyzny" (pod względem zarówno walorów naturalnych, ale także czysto turystycznych)
- wiedzy o społeczeństwie
- podstaw praw i zasad kierujących współczesnym światem.

Na każdych zbiórkach wykonujemy ćwiczenia fizyczne dostosowane odpowiednio do każdej grupy szkoleniowej, dzięki którym każdy sprawdza swoje możliwości fizyczne, a także umiejętności, które następnie pogłębia.
Dodatkowo, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych Strzelcy mają możliwość udziału w:
- zajęciach terenowych (rajdy, szkolenia, obozy letnie i zimowe)
- szkoleniach specjalistycznych (kurs piechoty, kurs rozpoznawczy, spadochronowy, pomocy przedmedycznej, wychowawców obozów, itp.)
- a także w szkoleniach typowo strzeleckich (kurs unitarny, walki w mieście, działań nieregularnych, itp.)

Szkolenia odbywają się w miejscach doskonale przystosowanych do danego kursu, nie tylko w województwie, lecz w całej Polsce. Ukończenie wszelakich kursów znajduje zastosowanie w życiu strzeleckim i osobistym.
Nasza organizacja zobowiązuje nas do podtrzymywania pamięci o bohaterach, miejscach oraz wydarzeniach, dlatego też naszym obowiązkiem jest uczestnictwo we wszelkich uroczystościach o charakterze patriotycznym na szczeblu zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim.

Przynależność do Strzelca zobowiązuje do dyscypliny, punktualności i ponoszenia odpowiedzialności za swoje postępowanie oraz powierzony sprzęt. Nasza organizacja uczy przede wszystkim pracy w zespole oraz tego, czego nie da się przeliczyć na pieniądze, czyli zaufania, sympatii i poparcia społeczności lokalnej oraz różnych instytucji.

Jednak najważniejszym czynnikiem przemawiającym za wstąpieniem Państwa pociechy do naszej organizacji jest to, że będziecie Państwo wiedzieli gdzie i z kim przebywa Państwa pociecha. Ponad dwudziestoletnia współpraca z rodzicami dała nam mnóstwo doświadczenia na płaszczyźnie działania i wychowania młodzieży. Skutecznie odciągnie Państwa córkę czy też syna od monitora komputera i nałogów. Zapewniamy całkowicie bezpieczną, niezapomnianą przygodę u boku rówieśników, co wiąże się z fantastycznymi wspomnieniami. Ciekawe zajęcia oraz przebywanie na świeżym powietrzu wśród ludzi, którzy wykazują podobne zainteresowania, skutecznie poprawi odporność i tężyznę fizyczną Państwa pociechy, co jest kolejnym dowodem potwierdzającym słuszność działania Państwa syna/córki w naszym stowarzyszeniu.

Mimo, iż na co dzień nie nosimy mundurów, to na pewno spotkali się już Państwo z naszą organizacją. Ciężka praca wszystkich członków "Strzelca" sprawiła, że zostaliśmy obdarzeni zaufaniem mieszkańców. Dzięki działaniom podejmowanym na rzecz miasta i społeczeństwa staliśmy się znani nie tylko w mieście, ale również w województwie, z czego jesteśmy dumni. Ostrowieccy Strzelcy są zawsze tam gdzie jest potrzebna pomoc i ta mała, np. przy świątecznych zbiórkach żywności, uroczystościach, imprezach miejskich czy ogólnokrajowych, świętach, jak i ta dużo większa, tak jak miało to miejsce podczas powodzi, gdzie Strzelcy zawsze pomagają poszkodowanym mieszkańcom w zwalczaniu negatywnych jej skutków.

W zakładce "Galeria" mogą Państwo obejrzeć kilka chwil z życia strzeleckiego, jednak żadne zdjęcia ani opis nie zastąpią tego, co można osobiście sprawdzić. Dlatego jeszcze raz serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w siedzibie jednostki, gdzie czekamy by odpowiedzieć na Państwa pytania, które można również zadać telefonicznie (wystarczy zajrzeć do działu Kontakt na naszej stronie internetowej).

Poniżej zamieszczamy ważne informacje dodatkowe:
- Członkami Związku mogą być osoby, które ukończyły 16 rok życia, jednakże w ramach Związku działa również ruch orlęcy skupiający młodzież szkolną w wieku od 14 do 16 lat;
- Obwiązuje opłata wpisowa w wysokości 20 złotych;
- Składka miesięczna wynosi 7 złotych - część przekazywana do Komendy Głównej Z.S. "Strzelec" O.S.W., reszta jest przeznaczana na organizację zajęć i zakup wyposażenia;
- Za własne pieniądze należy zakupić tylko buty i obszycia, co stanowi niewielki procent wartości wyposażenia potrzebnego do ćwiczeń, które Strzelec dostaje na stan od jednostki: mundur, beret, pas, plecak, pasoszelki taktyczne, broń treningowa, hełm, łopatkę piechoty i wiele innych...

PiotrSOG